Yangında yaralanan 29 küçükbaş tedaviye alındı

Diyarbakır’ın Çınar ilçesi ile Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasında çıkan ve yerleşim yerlerine de sıçrayan 14 kişinin hayatını kaybettiği yangında yaralanan 29 küçükbaş, tedavileri için Osmaniye’ye transfer edildi.

DHA’nın haberine göre Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde yapılan ilk muayenelerinde, kulak, meme, ayak ve tırnak gibi uzuvlarında, karın bölgelerinde ve burun kısımlarında ciddi derecede yanıklar olduğu belirlenen koyun ve keçilere vitamin takviyesi uygulanıp, ilaç tedavilerine başlandı.

VETERİNER HEKİMLER VE HAYVANSEVERLER YARALI HAYVANLAR İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Diyarbakır’ın Çınar ve Mardin’in Mazıdağı ilçeleri arasında 21 Haziran’da çıkan, 66 kilometrelik alanda etkili olan, 14 kişinin hayatını kaybettiği anız yangından etkilenen çiftlik hayvanlarının tedavisi için gönüllü veteriner hekimler ve hayvanseverler harekete geçti.

HAYTAP saha ekipleri ile veteriner hekimler bölgeye giderek kurtarabilecekleri yabani ve çiftlik hayvanlarının keşfini yaptı. Köylüler tarafından Diyarbakır’daki Et ve Süt Kurumu’na satılan yaralı 29 küçükbaş, kurumdan satın alınarak Osmaniye’deki Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne transfer edildi. Ciddi derecede yanıkları olan hayvanlara ilk müdahale, gönüllü veteriner hekim Ali Laçinbala tarafından uygulandı.

‘KORKU FİLMİNİ ANDIRACAK GÖRÜNTÜLER’

Küçükbaş hayvanlara su verip yanıklarına ilaç tedavisi uygulayan Ali Laçinbala, “Gece 24.00 sıralarında yola çıkan hayvanlar, sabahın ilk ışıkları ile çiftliğimize teslim edildi. Yapılan muayenelerde kulak, meme, ayak, tırnak gibi uzuvlarda, yine karın bölgelerinin sağında ve solunda, burun kısımlarında ciddi derecede yanıklar bulunan 29 canın muayenesi ve ilk müdahaleleri yaklaşık 4,5 saat sürdü. Yanık ve yarası olmayan hiçbir vakaya rastlamadım, çok kötü bir tabloydu. Bazı yanıklar o kadar kötüydü ki adeta bir korku filmini andıracak görüntüler vardı. Tüm canların lokal anestezi ve yanık kremleri ile uygulamaları yapıldı. Bağışıklık sistemi güçlendiricileri vitamin ve antibiyotik tedavileri yapılan canların bütün solunum sistemi tıkanmış bir haldeydi. Hem hayvanların sıcak havadan etkilenmemesi hem de yanıklarının bir nebze olsa rahatlaması için hepsi duşa alındı, temizlikleri yapıldı. Özellikle burun delikleri tıkanan hayvanların tek tek burunları temizlenerek rahat bir nefes almaları sağlandı. Tedavi sürecinin aylar süreceğini tahmin ediyoruz. Ancak elimizden geldiğince bu canlara ızdırapsız bir yaşamı sunmak için elimizden gelen bütün çabayı da göstereceğimizi buradan ifade ederim” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir